Haber

Malezya’da bu saati takanlar 3 yıl hapis cezasına çarptırılacak

Malezyalı yetkililer, “Gurur” temalı tüm Swatch ürünlerinin ve ambalajlarının yasaklandığını ve bunlardan birine sahip olmanın üç yıla kadar hapis cezasıyla sonuçlanabileceğini duyurdu.

Yeni kuralı özetleyen makaleler, yasağı resmileştiren ülkenin gazetesinde de yayınlandı. Hükümet, saatlerin üzerindeki öğelerin Malezya’da genel halk tarafından kabul edilmeyen LGBT hareketini tanıtmaya, desteklemeye ve normalleştirmeye katkıda bulunarak ahlakı ve kamu yararını baltalayabileceğini ayrıntılı olarak açıkladı. Eşcinsel bağlantılar da ülkede yasa dışıdır.

Hükümet, saldırgan eserlere sahip olduğu tespit edilenlerin üç yıla kadar hapis veya 20.000 ringgit (118 bin TL) para cezasına çarptırılabileceği konusunda uyardı.

Mayıs ayında Malezya’daki alışveriş merkezlerindeki Swatch mağazaları kolluk kuvvetleri tarafından basıldı ve “Pride Collection” parçalarına el konuldu. Baskının ardından İsviçreli saat markası Malezya hükümetine tazminat davası açtı ve Pride koleksiyon modüllerinin iadesini talep etti.

Yaşananlarla ilgili Swatch Group CEO’su Nick Hayek Jr., “Gökkuşağı renklerinin kullanıldığı, barış ve sevgi mesajı taşıyan saat koleksiyonumuzun herkese zarar verebileceğine şiddetle karşı çıkıyoruz.”bir açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu